HISTORIE :: HISTORY

English version

   Své dětství jsem prožil po boku feny drsnosrstého foxteriera jménem Zora. Toto neobyčejné zvíře mě provázelo životem po dobu 17 let a právě její výjimečnost ovlivnila můj vztah k tomuto plemenu a psům vůbec. K dokonalosti Zoře chybělo prakticky jen to, že neuměla mluvit. Pouto mezi námi bylo dokonce tak silné, že ačkoli byla Zora už velmi stará, vydržela čekat až do mého návratu z vojenské základní služby a dala mi tak možnost rozloučit se s ní. Celou rodinu tato ztráta velmi zasáhla, neboť jsem nebyl jediný, kdo měl k Zoře velmi blízko.

   Vztah, který jsem si k tomuto plemenu díky Zoře vybudoval, mě přivedl na nápad, založit chovnou stanici. Proto jsem se začal shánět po vhodné feně foxteriéra drsnosrstého s průkazem původu. Hledání bylo poměrně náročné, ale nakonec jsem sehnal kvalitní fenu Arku z Bedihošťských nivek od pana Vojtáška z Bedihoště u Prostějova. Otcem feny byl anglický pes Sunybrook Solicitor a matkou byla Orlana z Rifu.

    Arka položila základ mé chovné stanici Franke. V roce 1985 měla první vrh štěňat a z tohoto vrhu jsem si pro chovné účely   ponechal fenu Affy Franke. Otcem byl ICH. Tornádo Gold pana Šedíka ze Slovenska. Tomuto skvělému příteli vděčím také za počáteční rady v chovu a trimování.

   Rok po získání Arky, jsem ze stejné stanice zakoupil další kvalitní fenu jménem Lina z Bedihošťských nivek, po stejné matce a otci Telly Larchenbruch. Import z Rakouska od paní Huber. Tato fena dala základ chovu, neboť ve spojení s nejlepšími, dostupnými psi v dané době, vrhla špičková štěňata a z toho důvodu si vysloužila svou přezdívku „matka šampionů“.

Affy Franke Lina z Bedihostskych Nivek

   Za zmínku stojí vrh po psu Corpus v.d. Bismarckquelle, jehož otcem byl Blackdale Captain. Mezi největší úspěchy té doby patří Ted Franke, Tea Franke, Tina Franke, všichni ICH a CH několika zemí a Ted Franke navíc ICH práce 4x CACIT.

   Po Ted Franke bylo více jak 20% chovných jedinců v Československu. Byl vynikajícího exteriéru i povahy, což předával na své potomky. Jeden rok působil v Polsku a jeden rok ve Francii. Dožil se 14 let a v chovu pokračuji linií po jeho sestře Tea Franke.

Ted Franke Tea Franke

   V roce 1995 došlo ke změně názvu chovné stanice. V tomto roce začala přeregistrace chovných stanic na mezinárodní úrovni. Z důvodu existence chovné stanice se shodným názvem, jsem byl nucen připojit k názvu přídomek Star. Vznikla tedy chovná stanice Star Franke.

   Prvním psem nesoucím nový název byl Wotan Star Franke ICH, CH ČR, PL, SK, a CACIT.

Wotan Star Franke

   Ze spojením Tea Franke a Wotan Star Franke se narodila ICH Myster Star Franke. A jejím spojením s Kipper Star Franke se narodila Wera Star Franke, která v roce 2008 získala na výstavě v Budapešti titul Evropského vítěze.

   V současné době jsou mými nejlepšími jedinci CH Kiss Star Franke a její bratr ICH Kipper Star Franke po anglickém psu Loumaidlea Heartbreaker at Swanvally. Dalším úspěšným psem je ICH Black Star Franke, jehož rodiči jsou Travella Strike Twice a Myster Star Franke.

Kipper Star Franke Kiss Star Franke

   Neochota ze strany chovatelů, jež mě provázela při zakládání chovu, mě donutila k tomu, abych se sám postupně propracoval ke kvalitním jedincům. Na této nelehké cestě mi velmi pomohl pan Dr. Brázda, který mě seznámil s panem Mohrke z Německa, majitelem chovné stanice Bismarckquelle, a od kterého jsem importoval několik jedinců po jeho anglických importech z chovných stanic Blackdale, Louline a Sonorra.

   Dalším člověkem, který se zasloužil o zkvalitnění mého chovu, je pan Walter Jungblut z Německa, u kterého jsem kryl pomocí jeho psů, importů z Anglie, z chovné stanice Travella.

   Díky Waltrovi, jsem v roce 2007 získal importa z Anglie Travella Sporting Chance, jehož spolumajitelem je Ing. Šobr. Na této linii je založena převážná část mého aktuálního chovu.

Travella Sporting Chance

   Doposud z mého chovu dosáhlo titulu ICH asi 20 psů, 2 psi titulu ICH práce a většina jedinců CH okolních zemí.

   Čtyři z mých psů získali titul Evropský Juniorský vítěz (Irga Abdank, Banto Star Franke, Hally Star Franke, Kiss Star Franke).

   Po dobu, kdy je Klubem chovatelů foxteriérů ČR vyhlášena soutěž Top foxteriér, tak ji v každém roce získali psi z mé chovné stanice.

   Kromě foxteriérů, se také věnuji chovu velšteriérů (linie Saredon) a West Highland White teriérů s nimiž také dosahuji nemalých úspěchů.

   Kromě toho, že jsem díky doktoru Brázdovi získal cenné kontakty, převzal jsem po něm funkci poradce chovu, kterou jsem zastával po dobu 10 let v KCHF ČR. V roce 1990 jsem složil zkoušky na rozhodčího skupiny foxteriéry a nízkonohé teriéry. Postupně jsem získal aprobaci na celou 3 skupinu teriéři + černí teriéři a bernardýni.

   Na jedno volební období, jsem po dobu 4 let byl zástupcem rozhodčích 3 skupiny pro ČR na ČMKÚ.

   Cílem, jež jsem si stanovil pro svůj chov bylo, vychovat natolik kvalitní jedince, aby byli vynikající jak v oblasti exteriéru, tak vynikajících, vyrovnaných povah, promítajících se do jejich pracovních výkonů. Což můžu říci, že se mi podařilo.

   V průběhu mé chovatelské činnosti jsem se přesvědčil o tom, že i vynikající exteriérový pes s dobrou povahou může dobře pracovat, ale naopak pracovní pes se špatným exteriérem nemůže dosáhnout titulu CACIB. Tudíž nemůže být přínosem pro chov.

   Mým aktuálním cílem je vychovávat co nejkvalitnější jedince, neboť vystoupat na špici je velmi těžké, avšak udržet se na ní je mnohonásobně náročnější.

František Polehňa